شورای اسلامی شهر اردکان  
    توقف عملیات ساخت بانک قوامین به همت اعضای شورای شهر 1393/02/29
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شورای اسلامی شهر اردکان شب گذشته به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه اولین جلسه مشترک کمیسیون فرهنگی و کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر و با حضور اعضای کمیته میراث فرهنگی و گردشگری کمیسیون فرهنگی شورا که فعالان و صاحب نظران در این حوزه از جمله پورروستایی دبیر انجمن چارسوق کویر اردکان،دکتر میرجانی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان،نادر پیری دبیر انجمن حامیان میراث کهن و مهندس جلالی از اعضای اعضای اصلی این کمیته را تشکیل میدهند در ساختمان شورا برگزار شد.

موضوع جلسه ارائه راه کارها و نقطه نظرات کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی در جهت بهبود اوضاع کنونی بافت قدیم عنوان و در ابتدا حجت الاسلام والمسلمین منصوریخواه به دغدغه های شورای شهر در خصوص حفظ و احیای بافت تاریخی اردکان اشاره کرد و از فعالان در این عرصه خواستار همکاری و تعامل هرچه بیشتر میراث دوستان با کمیسیون های عمران و شهرسازی و کمیسیون فرهنگی شورای شهر شد.

در ادامه هر یک از حاضرین به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص مشکلات و معضلات حوزه میراث فرهنگی پرداختند.

نقطه مشترک در بین صحبتهای حاضرین و میهمانان در جلسه بحث احداث ساختمان بانک قوامین در ابتدای دروازه بازارنو جنب برج قدیمی و در حصار بافت قدیم بود و مباحث داغ بر سر این مسئله باعث شد تا از سوی اعضای محترم شورای شهر و طی تماس تلفنی که یکی از اعضای محترم شورا با جناب آقای سیدحسینی معاون محترم عمرانی استاندار داشت این موضوع مهم مطرح و به موجب آن طی دستوری از طرف این مقام مسئول ادامه پروژه ساخت بانک قوامین متوقف و در دستور کار استانداری جهت بررسی دقیقتر بر سر این مسئله قرار گرفت و در ادامه این این تماس جناب آقای سید حسینی از اعضای محترم شورا و بویژه کمیته میراث فرهنگی به خاطر این دلسوزی تقدیر و تشکر کرد.

لازم به ذکر است با تلاشها و پیگیری های جناب آقای دکتر میرجانی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان اردکان و طی دستوری موکد از طرف جناب آقای شرافت مدیرکل اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان یزد ادامه ساخت این پروژه در صبح امروز متوقف و بررسی آن در اولویت های اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفت.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    در جلسه پرسش و پاسخ شب گذشته شورا و شهرداری مطرح شد: 1393/02/28
شب گذشته طبق برنامه زمانبندی شده شورای شهر جلسه پرسش و پاسخی در مسجد علی بن ابیطالب(ع) خیابان امام (ره) و با هدف بررسی مشکلات و پاسخ به سوالات مردم محله برگزار شد ،اکثریت اعضای شورای شهر حضور و به پای صحبتهای نمازگزارن مسجد علی بن ابیطالب(ع) ساعتی را سپری کردند.

در ابتدای جلسه امام جماعت مسجد ضمن خیر مقدم به مسئولین این احساس مسئولیت شهردار و اعضای شورای شهر را نقطه قوتی جهت پیشبرد اهداف مسائل شهری برشمرد و آن را از امتیازات شهردرای و شورا عنوان کرد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین منصوریخواه رئیس شورای اسلامی شهر اردکان گزارشی از فعالیت ها و برنامه های سال 93 شهرداری و شورا ارائه کرد و سال 93 را سال شکوفایی شهرستان اردکان بیان داشت و عنوان کرد:

" شهردرای و شورا با برنامه ریزی دقیق و استراتژیک و همچنین استفاده از مشاورین ،در طول این مدت توانسته تمهیدات خوبی را جهت پیشبرد اهداف شهر اردکان انجام و همچنین با جلسات متعددی که با مدیران کل سازمانهای استان در خصوص مسائل مهم شهری تشکیل شده است توانسته ایم برنامه های خوبی را اتخاذ و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد رشد و ارتقای شهرستان اردکان در تمام زمینه ها باشیم."

در ادامه منصوریخواه در خصوص ساماندهی اتباع بیگانه افزود:

"با قرار دادن دیوارهای پیش ساخته در اطراف میهمان شهر درنظر داریم تا طرح ساماندهی اتباع بیگانه در شهرستان را که در اولویت برنامه های مسئولین رده بالای شهرستان قرار دارد را به سرانجام ."

سپس این مقام مسئول به رشد فرهنگی،اجتماعی و عمرانی شهر در کنار رشد اقتصادی اشاره کرد و این را از مهمترین برنامه های شهرداری و شورا بیان داشت و در این خصوص افزود:

"با توجه به رشد صنعتی شهرستان اردکان و آلودگی خارخانه های آلاینده شهرداری و شورا تمرکز خود را بر تکمیل و ایجاد فضای سبز در سطح شهر به حداکثر رسانده و امید واریم بتوانیم با ایجاد کمربند سبز در کنار خط اصلی ورودی شهر گامی موثر در کاهش آلودگی های صنعتی شهر توسط شهرداری و شورا برداشته شود."

سپس مهندس مروتی شهردار ضمن تبریک اعیاد ماه رجب به پاسخگویی سولات همشهریان در جمع نمازگزارن پرداخت و توضیحاتی را در خصوص هر یک از سولات ارائه و در پایان به پیشنهاد رئیس شورا توسط نمازگزاران جناب آقای مجاور به عنوان شورایار جهت پیگیری امورات مربوط به محله انتخاب گردید.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    مدیریت جهادی در کمیسیون عمران و خانه شهروند 1393/02/24
بند 1 از مصوبات کمیسیون عمران در تاریخ 20 اردیبهشت 93 : "ضمن بازدید اعضای کمیسیون و مهندسین مشاور از سینمای آزادی جلسه ای در همان مکان جهت بررسی دقیقتر در هفته جاری برگزار گردد."

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شورای اسلامی شهر اردکان، اعضای کمیسیون عمران به اتفاق مدیر خانه شهروند و مهندسین و مشاورین ارشد معماری شهرستان در سینمای آزادی تشکیل جلسه و طی بازدیدی از این مجموعه ،وضعیت سازه ای و ایمنی آن را مورد ارزیابی قرار دادند.

لازم به ذکر است سینما آزادی اردکان با گذشت بیش از 10 سال بلا استفاده بودن در تاریخ 1392/11/29 توسط شهرداری اردکان خریداری و گامی بزرگ در ارتقای فرهنگ غنی مردم شهرستان اردکان و مدیریت و تصمیم گیری در خصوص نوع کاربری آن به خانه شهروند متعلق به شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورا واگذار و همچنین بررسی مباحث و مسائل سازه ای و معماری آن با نظارت دقیق،توسط کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر انجام خواهد گرفت.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    رئیس کمیسیون فرهنگی شورا : حقوق شهروندی باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد 1393/02/21
در جلسه ای که با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی و با دعوت از دکتر موسوی کارشناس حوزه فرهنگ شهروندی و از اعضای کانون نخبگان،آقای قطب الدینی مدیر خانه شهروند،مستوفی خبرنگار واحد مرکزی خبر تشکیل شد به مسائل حقوق شهروندی و اهمیت آن پرداخته شد.

شاکر رئیس کمیسیون فرهنگی شورا ضمن معرفی اجمالی دکتر موسوی به اهمیت نقش حقوق شهروندی اشاره کرد و عنوان داشت:

"ما باید جهت پیشبرد اهداف خانه شهروند شهرداری که به مسائل شهروندی پرداخته است همه جوانب را در نظر بگیریم و از تمام پتانسیل های موجود نهایت استفاده را ببریم و حال با توجه به اهمیت حقوق شهروندی در جامعه اسلامی امروز ما باید این مهم را در اولویت کار کمیسیون فرهنگی و خانه شهروند قرار دهیم و شهروندان را از مزیت های این کار مهم فرهنگی بهره مند سازیم."

سپس جناب آقای دکتر موسوی (دکترای جامعه شناسی ) توضیحاتی پیرامون موضوع رساله دکترای خود با عنوان شادمانی که برگزیده جشنواره فارابی قرار گرفته بود ارائه نمود .

سپس در ادامه هر یک از حاضرین مباحثی در زمینه های فرهنگ شهروندی،جایگاه هنر و هنرمند و شیوه حمایت های شهرداری برای جا انداختن پیام های شهروندی و ... مطرح و در پایان مقرر گردید:

1-در ادامه فعالیت کمیسیون فرهنگی یکسری فعالیت پژوهشی جهت نیاز سنجی و شناخت نیازهای فرهنگی شهروندان انجام پذیرد.

2-مقر گردید خانه شهروند در زمینه تدوین بانک اطلاعاتی شهروندی همکاری لازم را با کمیسیون فرهنگی شورا انجام دهد.

3-مقرر گردید رئیس خانه شهروند در جلسه دیگری با هماهنگی آقای موسوی نسبت به انجام فعالیت و افکارسنجی عمومی در راستای موضوع بند(1) صورتجلسه اقدام نماید.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    در جلسه شب گذشته کمیسیون عمران شورا مطرح شد: 1393/02/21
شب گذشته جلسه کمیسیون عمران شورا با موضوعیت سینمای آزادی و فضای شهری و اطراف مصلی بزرگ امام خمینی (ره) با حضور کلیه اعضای کمیسیون و همچنین مهندسین و مشاورین حوزه عمران و شهرسازی در ساختمان شورای شهر برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس شهرام گل رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص موضوع جلسه از مهندسین حاضر خواست تا با توجه به مشکلات و مسائل موجود در خصوص ایجاد فضای مناسب برای خانواده های اردکانی تمام نیرو و توان خود را به کار بگیرند تا با بررسی دقیق این موضوع گامی بزرگ جهت رشد و ارتقای فرهنگ غنی مردم شهرستان اردکان برداشته شود.

در ادامه هر یک از حاضرین به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص مقاوم سازی و استفاده بهینه از فضاهای موجود این مجموعه بزرگ پرداختند .

در ادامه مهندس شهرام گل با پرداختن به دیگر مسائل مهم عمرانی از جمله پیاده رو سازی خیابان امام خمینی (ره) حد فاصل میدان شهدا تا سه راه هفت تیر،پارکینگ طبقاتی مصلی حضرت امام خمینی(ره)،ساماندهی گلزار شهدا  بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در پایان مقرر گردید :

1-ضمن بازدید اعضای کمیسیون و مهندسین مشاور از سینمای آزادی جلسه ای در همان مکان جهت بررسی دقیقتر در هفته جاری برگزار گردد.

2-نسبت به محصور نمودن مصلی امام خمینی (ره) از طرف خیابان شهید مطهری شمالی با دیوار پیش ساخته در اسرع وقت اقدام گردد.

3-مشاورین کمیسیون عمران طرح های خود را نسبت به ساخت پارکینگ طبقاتی ضلع شمالی مصلی امام خمینی (ره) به کمیسیون عمران ارائه تا در اسرع وقت طرح مورد نظر در صحن علنی شورای اسلامی شهر اردکان تصویب تا در خصوص اجرایی شدن آن اقدامات لازم صورت پذیرد.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    اردکان جزء شهر های برتر امداد رسانی کشور 1393/02/20
پیش از ظهر امروز رئیس و اعضای شورای شهر به همراه شهردار از جمعیت هلال احمر شهرستان بازدید و از نزدیک با فعالیت های انجام شده این سازمان آشنا و در پایان از مدیر عامل این مجموعه فعال تقدیر و به پاس زحمات ارزشمند ایشان هدیه ای را به رسم یادبود اهدا کردند.

در ابتدای این بازدید حجت الاسلام منصوریخواه، سازمان هلال احمر را یکی از ارگانهای موثر در امر خدمت رسانی و امداد رسانی به همشهریان عنوان کرد و افزود:

خوشبختانه سرویس دهی امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان به نحو احسنت در حال انجام است که این خود نیز برای ما باعث مباهات و افتخار است و موجبات آسایش و آرامش همشهریان و مسافران را در طول سفرهای خود فراهم می کند.

در ادامه کمال آبادی مدیر عامل جمعیت هلال احمر شهرستان گزارشی از فعالیت های انجام شده امداد رسانی در سطح شهرستان را به شهردار و اعضای شورای شهر ارائه کرد و افزود:

خوشبختانه نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان علی رغم گرفتاری های روزمره ای که دارند ولی توانسته اند رتبه خوبی را در سطح کشور یه خود اختصاص دهند و این سازمان را در سطح استان و کشور متمایز کنند.

در پایان اعضا به همراه رئیس جمعیت هلال احمر با اهداء یک شاخه گل به پرسنل، از زحمات شاغلین در این مجموعه تقدیر کردند.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    تجلیل اعضای شورای شهر از رئیس شورای شهر سابق 1393/02/17
عصر دیروز اعضای شورا به همراه شهردار و دبیر شورا از سید محمد حسینی پور رئیس دانشگاه و رئیس شورای شهر سابق با اهدا دسته گلی از زحمات چندین ساله ایشان در سه دوره شورای شهر اردکان تقدیر و به پاس نکوداشت مقام معلم لوح یادبودی را بدین بهانه به ایشان هدیه کردند.

در ادامه حسینی پور به اتفاق اعضای شورا و شهردار بازدید میدانی از دانشگاه پیام نور و پروژه های در حال احداث این دانشگاه به عمل آوردند.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    تجلیل معلمان آموزشگاه 17 شهریور با حضور اعضای شورا 1393/02/16
صبح امروز سه شنبه 16 اردیبهشت طی مراسمی و با حضور اعضای شورای شهر،رئیس اداره آموزش و پرورش،فرماندهی محترم نیروی انتظامی و جمعی از مسئولین از معلمان و پیشکسوتان آموزشگاه 17 شهریور تجلیل شد.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    حفظ بناهای تاریخی معرف فرهنگ ایرانی اسلامی به جهانیان 1393/02/15
جلسه هم اندیشی احیا بافت تاریخی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری جلسه هم اندیشی احیا و مرمت بافت تاریخی شهرستان اردکان باحضور مهندس مروتی شهردار اردکان واعضای شورای شهر و اساتید دانشگاه های تهران در سالن اجتماعات شهرداری برگزار شد.

مهندس مروتی شهردار اردکان با اشاره به اهمیت حفظ میراث کهن ایرانیان اظهار داشت:اگر بناهای تاریخی خود راحفظ کنیم می توانیم فرهنگ ناب ایرانی واسلامی خود را به بهترین وجه به جهانیان شناسانده و به عنوان الگویی ناب به دیگران ارائه دهیم.

شهردار اردکان با بیان اینکه دراستان یزد بافتی پویاتر و منسجم تر از بافت تاریخی اردکان وجود ندارد و ما یاید در راستای احیا این بافت تاریخی تلاش مضاعفی داشته باشیم افزود: هدف شهرداری این است که باتلاش و همت همه مسئولین بتوانیم این بافت را به عنوان اولین بافت تاریخی به ثبت جهانی برسانیم.

شهردار اردکان احیا و پویایی بافت تاریخی را به بازگشت و زندگی مجدد مردم دراین منطقه دانست و گفت:احیا بافت محقق نمی شود مگر اینکه زیر ساخت ها ،امکانات رفاهی و خدماتی آماده شود وشهرداری ازهیچ گونه کوششی برای زنده نگه داشتن این بافت دریغ نخواهد کرد. 

وی تهیه و اجرای طرح تفصیلی و جامع بافت اردکان راضروی دانست و بیان کرد:اگر بخواهیم به اهداف مورد نظر شهرداری و میراث دراین حوزه دست پیدا کنیم آن، اجرای  طرح تفصیلی و جامع بافت تاریخی است، که باید توسط متخصصین و افراد خبره تهیه شود و اجرای درست این طرح می تواند بسیاری از مشکلات پیش روی ما را دربافت تاریخی اردکان مرتفع کند.

د رادامه مدعوین راه کارهایی برای احیا و مرمت بافت تاریخی ارائه کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    تجلیل دانش آموز،تکریم معلم 1393/02/13
صبح امروز شنبه 13 اردیبهشت رئیس شورای شهر،شهردار،رئیس آموزش و پرورش و اعضای شورای شهر به مناسبت روز معلم از معلمان خود در دوره تحصیل و پیشکسوتان آموزش و پرورش با اهداء شاخه گل و تابلویی به رسم یابود ،تجلیل و هر یک از مسئولین با بیان خاطراتی، زحمات این اساتید را ارج نهادند.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    حضور اعضای شورا در همایش بزرگداشت روز ملی شوراها 1393/02/11
صبح پنجشنبه 11 اردیبهشت همایشی تحت عنوان همایش بزرگداشت روز ملی شوراها در سالن شهید منتظر قائم استانداری و با حضور " چمران" رییس شورای عالی استانها و اعضاء شوراهای شهر و روستای استان تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شورای اسلامی شهر اردکان و به نقل از روابط عمومی استانداری "محمد علی طالبی "با اشاره به گذشت 35 سال از صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) برای تشکیل شوراها و 15 سال از اجرایی شدن قانون آن ، این امر را فرصت مناسبی دانست تا با تجاربی که در رابطه با موفقیتها و ناکامیهای اندوخته شده شوراها- هم در زمینه امور دولتی و هم در زمینه امور مربوط به شوراها- کسب شده ، بازبینی مجددی پیرامون این نهاد اجتماعی صورت گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد، مهمترین ناکامی شوراها بعد از گذشت 35 سال از فرمان ارزشمند و پربار امام (ره) و 15 سال تجربه فعالیت آن را، عدم دستیابی به جایگاه واقعی و شایسته نهاد شورا دانست و گفت: بخشی از این وضعیت ناشی از شرایط خاص حاکم بر کشور مثل جنگ تحمیلی بود و بخشی نیز به باورهایی که در میان جامعه به لحاظ ساختاری در طول تاریخ در خصوص ساخت دولت متمرکز وجود دارد، بر میگردد.مشکلی که اجازه نمی داده تا نهادهای برخواسته از مردم امور را در دست بگیرند.
وی در ادامه این مراسم خاطر نشان ساخت: نکته ای که میخواهم بر آن تاکید کنم، باورهاییست که باید به شوراها داشته باشیم و متاسفانه این باورها ضعیف بوده و شاید در مقاطعی از سالهای گذشته، شوراها با چالشهایی مواجه بودند و این چالشها به خاطر همین باورها بوده است.
طالبی افزود:این باور باید در بدنه دولت به وجود بیاید که شورا نهادی برخواسته از مردم و نماینده اراده عمومیست که میتواند در کنار دولت به تسهیل امور بپردازد و بازویی توانمند برای دولت و نهادهای دولتی باشد. باوری که متاسفانه در گذشته با فراز و نشیبهایی مواجه بوده اما در دولت تدبیر و امید این اراده وجود دارد تا به نهادهای برخواسته از مردم توجه لازم صورت گیرد.

طالبی افزود: شوراها نهادی اجتماعی هستند که گستره مشارکت را با شکل گیری و حضور افراد مختلف در خود، وسیع کردند و از پراکندگی محیطی بسیار خوب، گستردگی اعضاء، فراگیری قومی ، جنسیتی و مذهبی شوراها میتوان به عنوان دیگر نقاط قوت آن یاد کرد.
وی شوراها را نهادی دانست که حضور و مشارکت بانوان در بدنه مدیریت کشور را زمینه سازی کردند و فرصت را برای جوانان و قومیتها فراهم نمودند.

وی در پایان با نقل این جمله رهبر معظم انقلاب در خصوص شوراها که : " بنیاد این نهاداجتماعی بر حد عمل گرایانه مشکلات عینی و مشخص مردم در شهر و روستاست و هدف آن راحت تر کردن و اخلاقی تر کردن زندگی شهروندیست و توفیق شوراها در دستیابی به این هدف سرمایه ارزشمند اعتماد عمومی را افزایش می بخشد و زمینه ساز حضور پرنشاط مردم در همه عرصه های پیشرفت و توسعه کشور می شود" خاطر نشان ساخت: این جمله باور و نگاه عمیق ایشان را به نهاد شورا نشان می دهد واگر تنها همین یک جمله را نصب العین خویش قرار دهیم ودر ویژگیهایی که ایشان در این جملات بیان کردند عمیق شویم ، خواهیم دید که برای رسیدن به نقطه ای که مقام معظم رهبری انتظار آن را دارند، چه پتانسیل ها و ظرفیتها و انتظاراتی باید داشته باشیم و آنگاه همه باید کمک کنیم تا در تحقق آن شرایط بکوشیم و از این مسیر بسیاری از مشکلات شوراها را حل و فصل نماییم.

 

 

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    همایش روز ملی شوراها برگزار شد. 1393/02/11
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شورای اسلامی شهر اردکان همایش روز ملی شوراها با حضور مسئولین برگزار شد.

در ابتدای جلسه محمد مروتی شهردار ضمن عرض خوش آمد گویی به حاضرین روز شورا ها را زمینه ساز تاثیرگذار ی عینی تر و افزون تر مردم در تعیین سرنوشت جامعه بیان کرد و آن را یادآور حضور جدی تر مردم در اداره امور دانست و افزود :" کمترین نقش این روز ، توجه جامعه به عملکرد نهادی می باشد که طی سه دوره فعالیت خود ، جایگاه ویژه ای را در تحولات عمرانی بدست آورده است روند رو به رشد نهاد شورا در شهراردکان به خوبی گواه آن مطلب است که مردم این شهر به نقش حساس و سهم عمده خود در آبادانی محل زندگی خویش پی برده و برای ایفای آن تلاش فراوانی به خرج می دهند وتعامل خوبی با مدیران شهری دارند.

در ادامه حجت السلام والمسلمین منصوریخواه رئیس شورای شهر ضمن خوش آمد به حاضرین بویژه اعضای شورای شهر و شهرداران سابق و اسبق نهم اردیبهشت سالروز را،رویدادی بزرگ در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست آن را نشان از تعمیق مردم سالاری دینی در جامعه اسلامی بیان کرد.

منصوریخواه با ارائه گزارش مختصری از عملکرد شورا اظهار داشت: "شورای شهر در درجه اول این توفیق را که در قالب پیگیری و اجرای چندین پروژه بزرگ و کوچک عمرانی از قبیل پل ها ،پارکها،کمربندی هاو میادین بزرگ شهری بروزو ظهور پیدا کرده ،مرهون مشارکت و همراهی مردم و سپس نتیجه اهتمام شهرداری و اتفاق و اتحاد در بین اعضای شورا می داند."

وی در زمینه تشکیل شورایاری ها اظهار کرد: در این زمینه بنا داریم از تجربیات شوراهای اسلامی سایر شهرها استفاده کنیم و در حال حاضر تعامل خوبی با شورای شهر میبد بعد چند سال و دیگر شهر های استان داریم که این خود نشان از تفکر بالای شورای چهارم دارد.

رییس شورای اسلامی شهر اردکان نیز در این مراسم گفت: مشورت از اصلی ترین مفاهیم دین اسلام است.

ˈمنصوریخواه ˈ اظهار کرد: مشورت و اجتماع عقول برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران لازم است.

وی افزود: با بررسی مشکلات اساسی شهر برای رفع آنها با مسوولان جلساتی را برگزار کرده ایم و راهکارهای مناسبی نیز ارایه شده است.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    تجلیل از معلمان پیشکسوت با حضور اعضای شورا 1393/02/11
دیشب مراسمی در سالن شهید چمران به مناسبت روز معلم و با حضور استاندار،مدیرکل آموزش و پرورش و مسئولین شهرستان از معلمان پیشکسوت شهرستان تجلیل به عمل آمد.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    دستهای بوسیدنی 1393/02/11
پیام مهندس کمالی رئیس کمیسیون صنعت،معدن و محیط زیست شورای شهر به مناسبت روز جهانی کار و کارگر

روز جهاني كار و كارگر فرصت مغتنمي است تا قدردان زحمتهاي دستهاي پينه بسته كارگراني باشيم كه چرخهاي صنعت و اقتصاد جامعه به بركت همت و تلاش اين عزيزان در حركت است، اگر چه اين تجليل بايد همواره و هميشگي باشد و بهترين تشكر آنست كه مسئولين محترم شرايط بهينه زندگي را براي آنها فراهم آورند و نيز بايد از خانواده هاي اين عزيزان كه با تحمل مرارتهاي زندگي پشتوانه اين تلاشگران بي ادعا هستند نيز سپاسگزاري نمود كه اركان پيشرفت و توسعه جوامع حاصل جانمايه و تلاش كارگران بي ادعاست.

اكنون اردكان در مسير توسعه صنعتي و شكوفايي اقتصادي قرار گرفته و اين مهم به جز با تلاش حرفه اي و اخلاق مدارانه ميسر نخواهد بود و اين راه پر نشيب و فراز محتاج همدلي كارفرمايان قدرشناس ، مسئولين دلسوز و كارگران پرتلاش است تا آينده اي روشن و شكوفا همراه با امنيت و رفاه براي اردكان سرافراز رقم خورد و كارگران و خانواده هايشان، عزيز وتندرست، طلايه دار توسعه پايدار و متوازن باشند  و در سايه تلاش كارگران، محيط زيستي سالم و جامعه اي پر نشاط داشته باشيم.

انديشه اتان شكوفا، بازوانتان پرتوان، جسم و جانتان سالم و پرنشاط

 

 عبداله كمالي اردكاني

نائب رئيس شوراي شهر اردكان

رئيس كميسيون صنعت ، معدن و محيط زيست شوراي شهر اردكان

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    بازدید شهردار و اعضای کمیسیون صنعت و معدن شورا از صنایع 1393/02/11
صبح دیروز به همت رئیس کمیسیون صنعت،معدن و محیط زیست شهردار و مشاورین فرهنگی شهرداری به همراه اعضای کمیسیون صنعت،معدن و محیط زیست از صنایع اردکان بازدید و روز جهانی کار و کارگر را به کارگران این مجموعه ها تبریک و به پاس زحماتشان از آنها قدر دانی کردند.

در این بازدید مهندس عبدالله کمالی رئیس کمیسیون صنعت،معدن و محیط زیست خطاب به مدیران این مجموعه ها ضمن تاکید بر بومی شدن کارگران ،آنها را به دقت بیشتر در جذب نیروی غیر بومی سفارش و متفاوت بودن فرهنگ های غیر بومی با مردم اردکان را یک هشدار جدی برای شهر عنوان کرد.

مهندس کمالی از تلاش و همت مدیران بومی که جهت رشد و ارتقای نام اردکان در صنعت کشور زحمات زیادی را به جان خریده اند ابراز خرسندی و با اشاره به جایگاه اردکان در صنعت کشور به برنامه های شورای شهر اشاره کرد و افزود:

خوشبختانه شورای چهارم تصمیمات جدی را برای کارگران صنایع پیگیر و امیدواریم با ساخت شهرک صنایع که جلسات متعددی را با مدیران استان جهت تحقق این امر برگزار کرده ایم قدمی برای صنعت و کارگران آنها برداشته باشیم و از ورود فرهنگهای مختلف به شهر جلوگیری کنیم.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز شوراها 1393/02/09
متن پیام بدین شرح است:

" بسم الله الرحمن الرحیم

  نهم اردیبهشت سالروزرویدادی بزرگ در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است كه بی تردید نشان از تعمیق مردم سالاری دینی در جامعه اسلامی ما دارد.

نهاد شوراكه شالودة آن ریشه درقرآن و مبانی دین مبین اسلامی دارد در واقع به فرایند واگذاری امور به مردم ، عینیت بخشید و به بركت این اتفاق، نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه ای كه در آن زندگی می كنند، دوچندان گردید.

بدینوسیله سالروز تأسیس نهاد مقدس شورای اسلامی شهررا به مردم با فرهنگ و متدین و ولایتمدار شهر اردکان تبریک میگویم.

لازم به ذکر است مدیریت شهری اردکان با دو بازوی نظارتی (شورا)و اجرایی(شهرداری) در طول چندسال گذشته سعی کرده است در فعالیت های خود ضمن حفظ منافع و رعایت مصالح شهروندان ،در جهت افزایش اعتماد آنان گام بردارد که بحمدالله در این زمینه سرافکنده نبوده و موفقیت های قابل توجهی کسب کرده است . شورای اسلامی شهراردکان در درجه اول این توفیق را که در قالب پیگیری و اجرای چندین پروژه بزرگ و کوچک عمرانی از قبیل پل ها ،پارکها،کمربندی هاو میادین بزرگ شهری بروزو ظهور پیدا کرده ،مرهون مشارکت و همراهی مردم و سپس نتیجه اهتمام شهرداری و اتفاق و اتحاد در بین اعضای شورا می داند.
فرا رسیدن سالگرد تاسیس نهاد مردمی شورا فرصتی را فراهم آورده تا شورای شهراردکان مثل سنوات گذشته به ارزیابی عملکرد خویش بپردازد و با بررسی نقاط قوت و ضعف ،برنامه ها وسیاست های خود را سامان دهد. حاصل همین برنامه ریزی ها این است که شورا سعی دارد در سال جاری علاوه بر اتمام طرح های در دست اقدام،برنامه های ماندگاری را به اجرابگذارد . امید که مردم اردکان به عنوان ناظران و داوران حقیقی عملکرد مدیران شهری با ابراز رضایت از این اقدامات ،نمره قبولی به ما بدهند.

حسین منصوریخواه

رئیس شورای اسلامی شهر اردکان

93/02/09

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    شور و شورا 1393/02/08
( به مناسبت نهم ارديبهشت ماه، روز «شوراها» )

اسلام به عنوان مكتبي جامع و همه‌جانبه‌نگر به تمام ابعاد وجودي و نيازهاي انسان توجه كرده است. يكي از مسائل مهم و ارزشمند در گستره زندگي اجتماعي، تعامل، همفكري و مشورت است. دين اسلام به لحاظ جامعيت، بالندگي، سعادت‌بخشي و پويايي كه در قوانين و آموزه‌هاي خود دارد، به همفكري و مشورت توجه ويژه‌اي نموده و اهميت، جايگاه و فوايد آن را گوشزد نموده است.
روايات بسيار و آياتي از قرآن مجيد به اين امر اختصاص يافته است. همان‌طور كه مي‌دانيد كامل بودن و جامعيت از ويژگي‌هاي ‌منحصر به فرد دستورات اسلام است. در قرآن كريم كلمات همخانواده «مشورت» در سوه بقره در آيه 233، آل‌عمران در آيه 159 و سوره شوري در آيه 38 ذكر شده است و به معناي «توافق و هم‌رأيي»، «اهتمام به جلب نظر و رأي مردم در مسائل حكومتي» و «يكي از عوامل موثر در تشكيل يك جامعه سالم» به كار رفته است.
خداوند متعال مي فرمايد: (و شاور هم في الامر ) ، (و امر هم شوري بينهم) كه بر مطلوبيت مشورت دلالت مي كند و مسلمانان را از عواقب ترك مشورت بر حذر داشته است.
در احاديث و روايات هم مشاوره عمدتاً به معناي گفتگو و تبادل نظر با افراد صاحب نظر و خردمند و استفاده از رأي و نظر آنان در تصميم‌گيري‌هاي مهم ودشوار آمده است. در اسلام حتي به برگزيده و كامل‌ترين مخلوق الهي يعني پيامبر گرامي(ص) با اينكه (قطع نظر از وحي آسماني) آنچنان فكر نيرومندي داشت كه نيازي به مشاوره نداشت توصيه مي‌شود كه در امور عمومي مسلمانان (كه جنبه اجراي قوانين الهي دارد نه قانونگذاري) و در مسائل سياسي و اجتماعي مشورت كند. اصولاً رهبران و مردمي كه در كارهاي مهم خود را با مشورت و صلاح‌انديشي يكديگر انجام مي‌دهند و صاحب نظران آنها به مشورت مي‌نشينند كمتر گرفتار لغزش مي‌شوند و بيشتر كارهاي آنان قرين موفقيت، سلامتي و بالندگي بوده است. همچنين در فرمايشات پيامبر گرامي اسلام(ص) وائمه اطهار(ع) به افراد توصيه شده است تا با اشخاص عاقل مشورت كنند و از فكر و نظر آنان بهره گيرند و از مشورت كردن با افراد جاهل بر حذر باشند.
پيامبر گرامي(ص) مي فرمايند: كسي نيست كه با ديگران مشورت كند و به سوي رشد وكمال هدايت نشود. در تقويم رسمي كشور ما ايران روز نهم ارديبهشت به عنوان روز شوراها نامگذاري شده است. شورا يك اصل عقلي است كه آموزه‌هاي دين اسلام در كتاب و سنت نيز بر آن صحه گذاشته است. انقلاب اسلامي ايران نيز بر مبناي آموزه‌هاي اسلامي، تحقق مشاركت عمومي مردم در تعيين سرنوشتشان را به عنوان يك هدف ايجابي برگزيد و اصل ارزشمند شورا را مورد توجه جدي قرار داد. قانون اساسي نيز از انتخاب اعضاي شوراهاي اسلامي به عنوان ابزاري براي تحقق حاكميت مردم و تجلي اراده عمومي ياد كرده است. همين قانون، شوراها را از اركان تصميم‌گيري و اداره امور كشور ذكر كرده است.
شورا يك نهاد جمعي تصميم‌گيري مبتني به شيوه دموكراسي است. در چنين چارچوبي جايي براي تكروي خردگرايانه باقي نمي‌ماند. بنابراين ضروري است آن دسته از افرادي كه با نگرشي غير از اين به عضويت شوراها در آمده‌اند، نگاه خويش را تغيير دهند. مردم نيز بايد اين نكته را مد نظر داشته باشند و در انتخابات آينده شوراها، افرادي را كه داراي منش شورايي هستند براي اين نهادها انتخاب كنند. اگر بهترين قوانين براي فعاليت شوراها به تصويب برسد و اگر بهترين افراد داراي منش شورايي به عضويت اين نهادها در آيند و اگر ارتباط شوراها با ساير نهادها در بهترين سطح ممكن برقرار گردد، اما مردم به عنوان كساني كه اعضاي شوراها به عنوان نمايندگان آنها قصد تحقق اراده و حاكميت آنها را دارند در اين مسير جدي گرفته نشوند، بدون ترديد شوراها در نيل به اهداف خود ناتوان خواهند بود. همراهي و همگامي مردم با شورها نيز نيازمند فراهم بودن بسترهاي مناسب فرهنگي و اجتماعي است. فراهم نمودن اين بسترها نيز بيش از هر چيز بر عهده خود شوراهاست. در حقيقت فلسفه لزوم مشورت چيزي جز دستيابي به حقيقت نيست.
مولوي مي گويد:
مشورت ادراك و هشياري دهد
عقل ها مر عقل را ياري دهد
گفت پيغمبر بكن اي رايزن
مشورت، كالمستشار مؤتمن
مشورت در كارها واجب بود
تا پشيماني در آخر كم شود
مشورت كن با گروه صالحان
بر پيمبر امر شاورهم بخوان
امرهم شوري براي اين بود
كز تشاور سهو و كژ كمتر شود
كاين خردها چون مصابيح انور است
بيست مصباح از يكي روشن‌تر است

اولين دوره برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در هفتم اسفند سال 77 با حضور پرشور مردم در پاي صندوق‌هاي رأي برگزار شد تا حقوق شهروندان از طريق تشكيل پارلمان‌هاي محلي محقق شود. نهم ارديبهشت، سالروز تشكيل شوراهاي اسلامي كشور را با عنوان روز ملي شوراها گرامي مي‌داريم.

منابع و مآخذ:

1- لغتنامه: علي اكبر دهخدا
2- فرهنگ نشر نو : محمدرضا جعفري
3-مشاوره و روان درماني: رابرت گيبسون و ميشل
4- مثنوي معنوي: جلال الدين محمد مولوي
5- فقه حكومت اسلامي: كاظم قاضي‌زاده

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    تصمیمات جدی شورای شهر جهت کاهش نرخ زمین و مسکن 1393/02/08
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شورای اسلامی شهر اردکان عصر دیروز یازدهمین جلسه شورای اسلامی شهر اردکان با حضور پایدار رئیس اداره بهزیستی شهرستان-مظلومی معاون مسکن اداره راه و شهرسازی و اعضای شورای شهر در محل ساختمان شورای اسلامی شهر اردکان برگزار شد.

در ابتدا پایدار گزارشی از وضعیت اداره بهزیستی شهرستان ارائه و در خصوص مسائل و مشکلات پیش روی این اداره مباحثی را مطرح و در ادامه خواستار همکاری بیشتر شورای اسلامی شهر و شهرداری با این اداره شد.

در ادامه مظلومی معاون مسکن اداره راه و شهرسازی به دعوت اعضای شورا جهت توضیحاتی در خصوص وضعیت نرخ زمینهای سطح شهرستان مباحثی را بیان و اظهار داشت:

متاسفانه با وجود مهاجرین غیر بومی در شهرستان اردکان قیمت اجاره ها و همچنین قیمت زمین در سطح شهر اردکان افزایش یافته و باید راهکاری را در این خصوص اندیشید.

سپس منصوریخواه سخنگو و رئیس شورای شهر به برنامه ها و پیگیری های انجام شده توسط شهرداری و شورای شهر در این خصوص اشاره کرد و افزود:

با توجه به درخواستهای مردمی و احساس مسئولیتی که شورای شهر در قبال مسائل شهری دارد،کاهش قیمت زمین در سطح شهر را از اولویت های شورا در سال 93 قرار داده ایم و طی جلساتی که با مدیر کل منابع طبیعی گذاشته ایم مقرر گردید تا اداره منابع طبیعی وسعت زیادی از زمینهای بلا استفاده خود را در اختیار شهرداری جهت انجام پروژه هایی از قبیل شهرک صنایع و از همه مهمتر شهر جدید اردکان را که امیدواریم در صورت عملیاتی شدن و همکاری دیگر ارگانها فرصت مناسبی ر ا برای زوجهای جوان فراهم که با تحقق این مهم قیمت زمینهای سطح شهر و اجاره ها نیز کاهش یابد.

در پایان مقرر گردید تا در جلسه بعدی و با حضور مدیرکل منابع طبیعی و همچنین مدیر کل راه و شهرسازی استان و نماینده محترم مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر تابش و فرماندار این موضوع در اصرع وقت پیگیری شود.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    مراسم تجلیل از فعالین نوروز 93 با حضور اعضای شورای شهر 1393/02/05
دیشب مراسمی با حضور شهردار،اعضای شورای شهر،معاون فرماندار،رئیس اداره آموزش و پرورش،فرماندهی انتظامی شهرستان اردکان و تنی چند از مسئولین شهرستان از فعالین نوروز 93 تجلیل شد.

ر

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    جهشی در روند ورزشهای بومی اردکان 1393/02/05
صبح امروز اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اردکان، کارشناسان و صاحب نظران عرصه ورزش شهرستان در ساختمان شورای اسلامی شهر، اولین جلسه کمیته ورزشی تفریحی را برگزار و به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص ورزش شهرستان پرداختند.

در این جلسه که کارشناسان ورزش شهرستان حضور داشتند، به نقاط قوت و ضعف ورزش شهرستان اشاره کردند و آماری را مبنی بر میزان علاقه همشهریان به مسائل ورزشی ارائه کردند و از رئیس کمیسیون فرهنگی شورا خواستار توجه بیشتر به این امر شدند.

در ادامه محمد جواد شاکر رئیس کمیسیون فرهنگی شورا ضمن تقدیر و تشکر از حضور دوستان و احساس مسئولیتی که در قبال این امر مهم دارند، هدف از برگزاری این جلسه را ارائه راهکارهای پیشنهادی جهت ارتقای سطح ورزشهای بومی محلی عنوان کرد و افزود:

"کمیسیون فرهنگی شورا در نظر دارد تا با استفاده از پتانسیلهای موجود شهرستان جهشی در روند ورزشهای بومی محلی ایجاد و نسل جدید شهرستان و مهاجرانی که به اردکان عزیمت می کنند را با این ورزشها که هویت ما را می رسانند آشنا و این ورزشها را در سطح شهرستان باب کنیم."

در ادامه هر یک از اعضا به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص موضوع جلسه پرداختند که امید است با همت کارشناسان و پیگیری های کمیته ورزشی تفریحی شورای اسلامی شهر شاهد روند رو به رشد این ورزشها در سطح شهرستان باشیم.

 


 

1 2 صفحه: