شورای اسلامی شهر اردکان  
    مشق قدر در شب قدر 1393/04/28
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر اردکان کتابت قرآن به همت خانه شهروند شهرداری و با حضور مسئولین برگزار شد. این گردهمایی، با حضور دکتر تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی،فرماندار،شهردار و اعضای شورای شهر و با شرکت 14 نفر از هنرمندان در حوزه گرافیک و خوشنویسی پنجشنبه 26 خرداد ساعت22 در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد.

آئین کتابت قرآن کریم و خط نگاره های اسماء الحسنا با همت خانه شهروند شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی،انجمن خوسنویسان،انجمن هنرهای تجسمی اردکان برگزار شد و یکی از نکاتی که نظر تماشگران را به خود جلب کرده بود حضور هنرمند خردسالی بود که به تبعیت پدرش حرفه خطاطی را پیش گرفته است و در این همایش در کنار خانواده هنرمند خود به خلق آثاری ارزشمند پرداخت و در جای خود از جذابیت های این همایش بود.

لازم به ذکر است که در این مراسم به صورت ویژه کتابت قرآن از خطهای ثلث و نستعلیق استفاده و اسماء و صفات خداوند به صورت خط نگاره به زیبایی هرچه تمام و در قابهای 70*50 و 90*60 اجرا شد.

قطب الدینی مسئول خانه شهروند هدف از برگزاری این همایش را معرفی هنرمندان شهرستان به مسئولین و مردم بیان کرد و از دیگر اهداف این مراسم را ترغیب هنرمندان به هنر معنوی که این روزها جایگاه خود را در بین هنرهای حسی و مادی از دست داده است و میتواند گام موثری برای همدلی و هم اندیشی با دیگر هنرمندان و دیگر انجمن های هنری برای توسعه هنر فاخر ایرانی و رشد و توسعه هنر معنوی در جامعه امروز باشد.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از هنرمندان هدایایی از طرف شهرداری و شورای اسلامی شهر اردکان به آنها اهدا شد.

باشد که این برنامه و این همایش بتواند ارتباط خوبی را بین هنرمندان و مردم ایجاد کند.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    بررسی دقیق انفجار معدن سنگ گرانیت قرمز توسط مشاور عمرانی فرماندار و رئیس آتش نشانی 1393/04/28
صبح پنجشنبه مورخ26 تیر 1392 دادآفرین رئیس آتش نشانی و نائب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان یزد به همراه مهندس شهرام گل مشاور عمرانی فرماندار جهت بررسی دقیق حادثه انفجار هفته پیش معدن سنگ گرانیت قرمز قلعه خرگوشی اردکان که در حوالی 130 کیلومتری شهر اردکان رخ داد،عزیمت و علل وقوع این حادثه را به حکم دادگستری منطقه عقدا بررسی کردند.

در ابتدای این بازدید طی نشستی با فرمانده انتظامی شهر عقدا از نتیجه تفحص پلیس آن منطقه آگاه و علل وقوع حادثه را از زبان سروان رضایی جویا و با تشریح عوامل دخیل در این حادثه یکی از دلائل احتمالی را بی احتیاطی کارگران دانستند و در ادامه طی جلسه ای با بخشدار عقدا در خصوص این جریان تلخ بحث و تبادل نظر کردند و در انتها مسئولین به همراه نماینده بخشداری به محل حادثه حرکت و از نزدیک منظقه را بررسی کردند و طی سوالاتی از شاهدان،حادثه انفجار را بر اساس بی احتیاطی کارگران به خاطر روشن کردن سیگار در اطراف محوطه و همچنین نداشتن ایمنی کافی ساختمان معدن و انبار ذخیره گوگرد و مواد آتش را بیان کردند.

لازم به ذکر است که در این حدثه 5 تن از کارگران که به خاطر سوختگی بیش از 80 درصد جان خود را از دست دادند.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    پیام تسلیت رئیس شورا به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) و روز بهزیستی 1393/04/25
متن پیام بدین شرح است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

قال علی (ع):

اَلحَقُّ طَریقُ الجَنَّةِ وَ الباطِلُ طَریقُ النّارِ وَ عَلى كُلِّ طَریقٍ داع

حق، راه بهشت است و باطل، راه جهنم و بر سر هر راهى دعوت کننده‏اى است

برگ تاریخ و قلم تاریخ نویس گواه روزگاری است که در آن روزگار،ایتام اکرام،ندارها دارا و روزگار بر وفق مراد ضعفا بود که این نیز کام دشمنان را بر مزاجشان تلخ کرده بود و به این جهت عزم خود را در پیشبرد اهداف پلید خود جزم نموده که اجرای آن به شهادت مردی منجر شد که وصی و ولی پیغمبر در غدیر خم لقب گرفت.

19 رمضان شهادت ظهیر ابوطالب و حیدر بنت اسد حضرت علی (ع) نخستین مددکار عالم و اسوه آزادی و آزادگی و تقارن آن با 25 تیر روز مددکاری بهزیستی و تحقق عدالت اجتماعی به فال نیک گرفته و امیدواریم همه همشهریان به ویژه مددکاران عزیز در پرتو پر فروغ رفتار و گفتار حضرت امیرالمومنین(ع) و با پیروی از منش و سیره آن بزرگوار و مقتدایی همتا در دستگیری از نیازمندان و یاری محرومان به توفیق روزافزون دست یابند.

حسین منصوریخواه

رئیس شورای اسلامی شهر اردکان

25 تیر 1393"

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    جشن بزرگ گلریزان در اردکان برگزار شد. 1393/04/21
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر اردکان و به مناسبت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، پنجشنبه 19 تیر در محل زندان اردکان جشن گلریزان به همین مناسبت با حضور مسئولین رده بالای شهرستان برگزار شد.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر اردکان برگزار شد. 1393/04/21
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری اردکان شب گذشته مراسم جشن بزرگ "شب آسمانی" با حضور اقشار مختلف مردم در مسجد زیرده برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    نام مسکن مهر و معابر آن در جلسه کمیسیون فرهنگی 1393/04/17
شب دوشنبه مورخ 16 تیر در سالن جلسات شورا در خصوص نام گذاری مسکن مهر و معابر آن با حضور حاج علی سپهری نویسنده و تاریخ نگار،فتاحی رئیس اداره کار،ابومحمدی رئیس اداره پست شهرستان و اعضای کمیسیون فرهنگی شورا بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه محمد جواد شاکر رئیس کمیسیون فرهنگی به اضافه کردن مشتقاتی به نام شهرک مسکن مهر اشاره کرد و حاضرین پس از بحث و تبادل نظر در این خصوص به جمع بندی کلی و نام شهرک را با 2 گزینه پیشنهادی به صحن علنی شورا ارجاع دادند.

پس از تعیین نام شهرک در خصوص نامگذاری معابر آن نیز بحث و تبادل نظر شد که به پیشنهاد حاضرین استفاده از نام علما و فضلای شهر اردکان در این نام گذاری مثبت و به حفظ اصالت مشاهیر شهر اردکان نیز کمک خواهد کرد که خوشبختانه با استقبال اعضا و دیگر حضار در جلسه رو به رو شد و در پایان مقرر گردید پس از ارائه نامهای پیشنهادی کمیسیون فرهنگی به صحن علنی شورا، نامگذاری معابر مصوب،که امید است یکی از معضلات این شهرک برطرف گردد.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    جلسه مشترک دکتر تابش با شهردار و اعضای شورای شهر 1393/04/14
صبح پنجشنبه مورخ 12 تیر اعضای شورای شهر به اتفاق شهردار و فرماندار جلسه ای را با جناب آقای دکتر تابش پیرامون مسائل مهم شهری برگزار و اعضا با ذکر دغدغه های خود در خصوص مشکلات حوزه شهری بحث و تبادل نظر کردند.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین منصوریخواه رئیس شورای شهر ضمن تبرک به مناسبت حلول مبارک ماه رمضان، اقدامات شایسته و پیگیری های دلسوزانه جناب آقای دکتر تابش در خصوص مسائل پیرامون شهرستان را قابل تقدیر و زحمات و تلاشهای ایشان را بر پیشرفت شهر اردکان مؤثر دانست و در ادامه اظهار اظهار داشت:

خوشبختانه شهر اردکان با در اختیار داشتن پتانسیل های موثر توانسته پیشرفت خوبی را در آینده رو به رشد خود داشته باشد و امید واریم بتوانیم از این فرصتها نهایت استفاده را ببریم و در راستای تحقق اهدافمان که همان سربلندی و سرافرازی شهرمان می باشد گامهای محکم تر و بلند تری را برداریم.

منصوریخواه در ادامه به اقدامات انجام شده توسط شورا از جمله آن طرح استیضاح شهردار اشاره ای کرد و در این خصوص تشریح کرد:

یکی از اختیارات شوراهای اسلامی شهر طرح سوال و استیضاح می باشد که اعضای شورا انتقاداتی را بر عملکرد شهرداری وارد دانستند،ولی هیچ گاه شورا سعی در تخریب خود و همچنین شهرداری نداشته و ندارد بلکه این موضوع در قانون اساسی حق شوراها می باشد و اعضای محترم شورا با رعایت احترام آن را اجرایی کردند که خوشبختانه با برگزاری جلسات پی در پی اعضا بعضا به جوابهای خود رسیدند و در نهایت مقرر شد که فرصتی دیگر به مهندس مروتی بدهیم که در یک بازه زمانی بتواند طرحهای عمرانی بزرگ و در خور شهر اردکان را به بهره برداری برساند."

این مقام مسئول در ادامه به بیان مسائل و مشکلاتی که نسبت به مسائل دیگر ارجحیت دارد اشاره کرد و در ادامه هر یک از اعضای شورا به بیان دیدگاه های خود در خصوص مشکلات شهر و توقعی که مردم از آنها دارند پرداختند و در این خصوص مشکلات را با جناب آقای دکتر تابش در میان گذاشتند و خواستار حمایت های هر چه بیشتر نماینده مردم اردکان در خصوص حل این مشکلات شدند.

سپس نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از اعضای شورا و شهردار جهت اقدامات خوبی که جهت رفع موانع و مشکلات برداشته اند ترکیب شورای چهارم را یک ترکیب عالی و جالب دانست و عنوان کرد:

خوشبختانه مردم اردکان با فهمی که از انتخابات سال 92 داشتند توانستند به یک نتیجه خوبی برای انتخاب اعضای شورا برسند که حاصل آن را در مجموع میتوان شورای جوان نام گذاری کرد و بنده خوشحال از این که اعضای شورای جدید توانسته اند با همدلی و انسجامی که بین خود ایجاد کرده اند یک تیم قوی برای تصمیم گیری مواضع شهری به عرصه ظهور برسانند."

دکتر تابش در ادامه به اقدامات شورا اشاره کرد و افزود:

تصمیمات شورا هرچه که باشد نباید مردم شهر را دلواپس و آنها را مظطرب کند چرا که با این کار اقدامات شورا کمرنگ تر میشود و این حق مردم است که از اتفاقات و برنامه های شورا آگاه باشند.

تابش در ادامه به بیان راه حل ها و رفع موانعی که دغدغه شورای شهر بوده است اشاره کرد و با پاسخ های صریح و قاطع به موانع شورا و شهرداری را به ادامه کار خود دل گرم و با قول مساعد در خصوص حمایت های همه جانبه ،این نهاد را بازوی قدرتمند شهر خطاب کرد و شورای چهارم را یک نیروی محرک برای دیگر ادارات دانست و تلاش اعضای شورای شهر را مثبت ارزیابی کرد.

شایان ذکر است از جمله مباحث مهمی که در این جلسه مطرح گردید میتوان به وضعیت نا به سامان فاضلاب،موقعیت کشتارگاه و احداث یک کشتارگاه جدید،حضور نماینده شورای شهر در جلسات شورای فرهنگ عمومی فرمانداری و ...،برگزاری همایش بزرگ یوز در اردکان،احداث شهر جدید در اردکان برای جوانان شهر و ساماندهی به قیمت زمین و مسکن در سطح شهرستان اردکان و ..... اشاره کرد.

 

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    پیام تبریک رئیس کمیسیون صنعت و معدن شورای اسلامی شهر اردکان 1393/04/10
مهندس عبدالله کمالی رئیس کمیسیون صنعت،معدن و محیط زیست شورای اسلامی شهر اردکان به مناسبت روز صنعت و معدن ضمن قدر دانی از تلاش جهادگران عرصه صنعت و معدن،این روز را به این قشر زحمت کش جامعه تبریک گفت. متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روز دهم تير ماه بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز صنعت و معدن ناميده شده است .

دهم تير ماه،روز ملی صنعت و معدن را که روز ارج نهادن  دولت و ملت به تلاش جهادگران عرصه صنعت و معدن است  را به همه تلاشگران، کارآفرینان، مدیران و کارکنان این عرصه تبریک گفته و از زحمات بی وقفه ای که در سنگر جهاد اقتصادی و برای حفظ عزت و اقتدار ایران اسلامی قدردانی و تشکر می شود.
روز ملی صنعت و معدن ،فرصت  مغتنمی است برای تبیین و معرفی دستاوردهای صنعتی و معدنی  و یادآور نقش کلیدی این دو عرصه در اقتصاد و تحقق اهداف بلندمدت کشور عزیزمان ایران است. بدون تردید این مهم حاصل  اندیشه و تلاش‌ تحسین‌برانگیز غیورمردان پولادین همت ایرانی است تا محرک چرخ‌های پیشرفت کشور باشد و با عزمی ملی و مدیریتی جهادی گامهای بلندی به سوی قله های پیشرفت و توسعه برداشته شود.

امید است صنعت کشور با تکیه بر توان ملی و بهره برداری مناسب از فرصتهای رشد و توسعه،  با عبور از موانع پیش رو  و فائق آمدن بر مشکلات بتواند با شکوفایی روز افزون خود پایه های اقتدار کشور را تحکیم بیشتر بخشد.

  ضمن گرامیداشت روز صنعت و معدن و ارج نهادن به تلاش‌های بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر تلاشگران این عرصه، شایسته است سایر بخشها نیز با وحدت و همدلی و با تأسی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید  مسیر را برای کسب جایگاه نخست منطقه و پیشگامی در تحولات شتابنده بین‌المللی هموار کنند و با استعانت از خداوند قادر متعال،  فصل نوینی آغاز شود که اعتلای ایران اسلامی و شکوفایی اقتصاد و تجارت از ثمرات شیرین آن باشد

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    صنعت فراموش شده در چیلونگری 1393/04/08
زنجیر اردکانی یکی از محصولات شهر اردکان در گذشتگان دور جزء یکی از صنایع شاخص استان یزد به شمار می آمده که امروزه نمونه های آن را تنها در دست آهنگران قدیمی و یا به قول خودمان چیلونگران یافت میشود که فی الحال به خاطر ظرافتش، این محصول از ارزش بالایی برخوردار است. مطلب زیر به قلم آقای حسین علایی اردکانی در شماره 181 مجله آینده (فروردین - تیرماه 1370) به چاپ رسیده که بازخوانی آن خالی از لطف نیست! یکی از صادرات قدیم اردکان یزد زنجیر بود که دیگر در اردکان نمی ‏سازند. سابقا زنجیرهایی می‏ ساختند که پنداری رشته نخ است و به قدری آن را ظریف‏ می‏ ساختند که وقتی به دست می‏ گرفتند فکر می‏ کردند از تار ابریشم بافته شده ولی‏ دانه‏ های آن آهنین بود که جزء به جزء از حلقه‏ های کوچک آهنی ساخته می ‏شد و بظاهر چون بافته به نظر می‏ رسید. اگرچه از آن زنجیرها در یزد هم می‏ ساختند ولی‏ استادکاران اردکانی بودند. بهترین زنجیری که در اردکان ساخته می‏ شد به زنجیر مندگی(یعنی محمدی)معروف بود. این زنجیرهای ظریف در جنگ محمد تقی خان یزدی با لطفعلی خان زند که در حوالی اردکان رخ داد بکار رفت و حکایت آن بدین شرح: هنگامی که لطفعلی خان زند مورد تعقیب آقا محمد خان قاجار از شهری به شهری‏ دیگر می‏ گریخت از طبس به صوب یزد حرکت کرد.حاج ابراهیم کلانتر شیرازی‏ (جد قوام ها) نامه‏ ای به محمد تقی خان یزدی نوشت که از کمک به لطفعلی خان زند خودداری کند. چون لطفعلی خان به حوالی اردکان رسید سواران محمد تقی خان‏ یزدی از یزد بیرون آمدند و در آنجا بین آنها جنگ درگرفت ولی شهریار زند مشاهده کرد که اسبهایشان از دست به روی زمین می‏ افتند، بدون اینکه سر نیزه ‏ای‏ در شکم یا ران آنها فرورفته باشد.تا اینکه چشمش به زنجیری افتاد که در دست‏ چپ سواران محمد تقی خان بود و با یک حرکت به دور دست اسبهای لطفعلی خان‏ می‏پیچید و با پس کشیدن دست، اسبهای لطفعلی خان از دست به روی زمین‏ می‏ افتادند و باعث شکست لطفعلی خان زند از محمد تقی خان یزدی شد.

شب گذشته به ملاقات یکی از این هنرمندان که با دمی گرم این حرفه را تا به حال ادامه داده است رفتیم و نکته جالب اینکه حاج حسین پیر مرد زنجیر باف حرفه خود را نزد کدبانو شهر بانو همسر خویش یاد گرفته است و حال آن پیر زن جهت کسب روزی حلال زنجیر بافی را راهی برای امرار معاش انتخاب کرده که خوشبختانه رضایت از درآمد آن باعث ادامه این کار ارزشمند شده.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    به همت خانه شهروند شهرداری : 1393/04/07
اولین همایش آیین همدلی با همت خانه شهروند شهرداری و با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر اردکان و با محوریت استحکام خانواده برای افردای که ازدواج آنها در سال 92 به ثبت رسیده است در بعد از ظهر پنجشنبه مورخ 5 تیر برگزار شد.

در این همایش که با شرکت بیش از 80 نفر زوجهای جوان شهرستان و دو تن از مشاوران صاحب نامی که در حوزه خانواده در سطح شهرستان اردکان مشغول به فعالیت هستند برگزار، و به مسائل خانوادگی و زنانشویی پرداخته شد.

در ابتدا خطیب توانمند حجت الاسلام و المسلمین سید اسمائیل شاکر باب سخنان خود را با ذکر احادیثی از ائمه اطهار (ع) در خصوص خانواده و انسجام و استحکام آن شروع و زوجهای جوان را به همدلی و اعتماد به یکدیگر سفارش و در این خصوص نکاتی را یادآور شد.

در ادامه حسین صحرایی روانشناس و فعال در امر مشاوره خانوادگی به مسائل جزئی که خانواده ها با آن سر و کار دارند پرداخت که نظر حاضرین در این همایش را به خود جلب کرد.

لازم به ذکر است که دومین همایش برای زوجهای جوان با فاصله زمانی 45 روزه برگزار خواهد شد.

بنا به اطلاع مدیریت خانه شهروند، این مجموعه با هدف یاری و همراهی زوجهای جوان از مسائل شهروندی و خانوادگی جهت استحکام بنیاد خانواده در نظر دارد  تا این همایش را به صورت دوره ای برگزار تا از این طریق بتوان گامی مثبت در جهت ارتقای سطح مسائل خانوادگی در شهر اردکان برداشته شود.

 


شورای اسلامی شهر اردکان  
    بازدید شهردار و اعضای شورای شهر از روند اجرایی پروژه احداث خیابان شهید شابلی 1393/04/01
به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری اردکان مهندس مروتی شهردار اردکان به همراه عبدالله کمالی ،جاوید عیدانی و شهرام گل ازاعضای محترم شورای اسلامی شهراز پروژه احداث خیابان شهید شابلی بازدید کردند.

 شهردار اردکان از روند این پروژه در حال احداث ابراز رضایت کرد.

مهندس مروتی اتمام این پروژه را یکی از اولویت های شهرداری در سال جاری دانست و گفت : روند کار راضی کننده است و امیدوارم این پروژه درآینده نزدیک به بهره برداری برسد.

وی افزود: احداث این خیابان به لحاظ كاهش بار ترافيكي و دسترسي آسان به بلوار آیت الله خاتمی (ره) بسيار حائز اهميت بوده و شهرداری با تمام توان اقدام به تملك خانه های باقیمانده خواهد کرد كه البته همكاري و همياري مردم عزيز و فهيم محله مزرعه سیف باعث پيشرفت و تسريع دراین پروژه خواهد شد.

شهردار اردکان تصریح کرد: انشالله با بهره برداری از این پروژه رضایت خاطر همشهریان را به دست آوریم.