سایت اصلی  
    تابش: شاخص های بهره مندی از آب آشامیدنی در روستاها باید بهبود یابد 1394/09/22
یزد - ایرنا - نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: شاخص های بهره مندی از آب آشامیدنی در روستاها باید بیش از گذشته بهبود یابد.

به گزارش ایرنا، همزمان با ایام برپایی مراسم معنوی دهه آخر صفر روستای توت از توابع شهرستان اردکان در روز شنبه و با توجه به نیاز این روستا و تمهید مقدمات، عملیات اجرایی احداث مخزن هزار مترمکعبی تامین آب روستا در مراسمی با حضور نماینده مردم اردکان و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آغاز شد.
محمدرضا تابش در این مراسم با اشاره به اهمیت تامین آب آشامیدنی مناسب برای روستاهای شهرستان اردکان و اقدامات امیدوارکننده انجام گرفته افزود: با اختصاص 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین آب آشامیدنی روستاها ، امیدوارم روند حل مشکل آب تسریع و شاهد تحولی در تامین و توزیع آب روستاهای کشور باشیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جمعیت ساکن در روستای توت شاید اندک باشد ولی با توجه به روند پیش رو که نشات گرفته از ارادت خاص مردم منطقه به برپایی مجالس گرامیداشت ائمه اطهار بخصوص حضرت سیدالشهدا (ع) و پیش بینی برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی در این روستا است؛ باید مشکل تامین آب روستا به حداقل برسد و این درخواست مردم نیز اجابت شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد نیز در این آیین گفت: تامین آب روستاهای شهرستان اردکان با توجه به بودجه مناسبی که در اختیار این شرکت قرار گرفته است، نسبت به کل استان در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.
محمدرضا حاتمی وجود خشکسالی های مستمر را از دلایل چالش در تامین آب در برخی مناطق برشمرد و افزود: سعی شده تا با احداث آب شیرین کن، انتقال آب بوسیله تانکر و تعامل با مردم محلی این مشکلات نیز رفع شود.
ظرفیت ذخیره آب در این روستا، 350 مترمکعب بود که با ساخت مخزن 1000 مترمکعبی با اعتبار 7 میلیارد ریال پیش بینی می شود مشکل تامین آب این روستا در زمان های اوج مصرف تا حد زیادی برطرف شود.

 


سایت اصلی  
    تفاوت دمای سردترین و گرمترین نقطه استان یزد به 27 درجه رسید 1394/09/17
یزد - ایرنا - تفاوت دمای سردترین و گرمترین نقطه استان یزد طی صبح روز سه شنبه به 27 درجه رسید.

کارشناس اداره کل هواشناسی یزد روز سه شنبه به ایرنا گفت: هم اکنون سرمای شدید بر کل استان حاکم شده و کمینه ها در اغلب نقاط به زیر صفر رسیده است.
سید امین طباطبایی افزود: در حالی که هم اکنون مردم شهر 'نیر' تفت دمای منفی 13 را تجریه می کنند دمای هوا در شهرهای هرات و مروست شهرستان خاتم به 14 درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده است.
وی اظهار داشت: همچنین دمای حال حاضر هوا در دیگر نقاط شهرستان تفت شامل بیداخوید منفی 12، طزرجان منفی 10 و دهبالا منفی 9 گزارش شده است.
به گفته وی دمای کنونی شهر یزد نیز دو درجه زیر صفر اعلام شد.
طباطبایی اضافه کرد: طی ساعات گذشته طوفان گرد و خاک نیز برخی از نقاط استان را در نوردید که سرعت آن در مهریز و بافق 70 و در میبد 71 کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.
همچنین طی این مدت در رباط پشت بادام اردکان نیم میلیمتر باران بارید.
این کارشناس تصریح کرد: سرما و یخبندان تا آخر هفته میهمان یزدیها خواهد بود.
تفت، مهریز، خاتم، میبد و اردکان به ترتیب در 20، 30 ، 240، 50 و 60 کیلومتری شهر یزد قرار دارند.
بارش سالانه باران در استان یزد بین 90 تا 110 میلیمتر اعلام شده است

 


سایت اصلی  
    شب شعر عاشورا، بزرگداشت مرحوم آیت الله بهجتی برگزار شد+گزارش تصویری 1394/09/12
به مناسبت فرار رسیدن اربعین حسینی با حضور مسئولین و شاعران شهرستان اردکان، شب شعر عاشورایی با عنوان «خون خورشید» درآمفی تئاتر کانون امام خمینی اردکان برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار اردکان امروز، در این مراسم که چند سالی است

به گزارش خبرنگار اردکان امروز، در این مراسم که چند سالی است برگزار شده و امسال به مناسبت بزرگداشت شاعر آئینی شهرمان آیت الله بهجتی «شفق» برگزار گردید؛ دانش آموزان و تعدادی از شاعران اردکانی به قرائت اشعار خود پرداختند.

سخنرانی امام جمعه، نماینده اردکان در مجلس، ریاست آموزش و پرورش، پخش مستند مرحوم شفق، اجرای سرود توسط گروه ناشنوایان، مارش عزداری توسط نوازندگان و طبالان هیئت بازارنو، اجرای سرود توسط دانش آموزان دختر از دیگر برنامه های این مراسم بود.

همچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس، کتاب و نیز خوشنویسی و نقاشی زنده هنرمندان اردکانی برگزار شده بود.

در پایان مراسم از دانش‌آموزان شاعر برگزیده تجلیل به عمل آمد.

برگزار شده و امسال به مناسبت بزرگداشت شاعر آئینی شهرمان آیت الله بهجتی «شفق» برگزار گردید؛ دانش آموزان و تعدادی از شاعران اردکانی به قرائت اشعار خود پرداختند.

سخنرانی امام جمعه، نماینده اردکان در مجلس، ریاست آموزش و پرورش، پخش مستند مرحوم شفق، اجرای سرود توسط گروه ناشنوایان، مارش عزداری توسط نوازندگان و طبالان هیئت بازارنو، اجرای سرود توسط دانش آموزان دختر از دیگر برنامه های این مراسم بود.

همچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس، کتاب و نیز خوشنویسی و نقاشی زنده هنرمندان اردکانی برگزار شده بود.

در پایان مراسم از دانش‌آموزان شاعر برگزیده تجلیل به عمل آمد.

 


سایت اصلی  
    لزوم همدلی مدیران اقتصادی استان یزد برای تشویق سرمایه گذاران 1394/09/12
یزد- ایرنا- مدیرکل گمرک استان یزد گفت: همدلی و هم زبانی مدیران اقتصادی استان به منظور تشویق سرمایه گذاران به حضور در این استان تاثیر فراوانی دارد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی این اداره کل ، حسن یاسری در جمع مدیران اقتصادی استان با بیان اینکه ثبات سیاسی و سیاستی نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری دارد اظهار داشت: در سطح کلان نشست سران کشورهای صادرکننده گاز و توافق هسته ای نشانه ای از ثبات سیاسی کشور و سیگنال مثبت به سرمایه گذاران است.
وی برگزاری نشست های منظم مدیران اقتصادی استان یزد را در ایجاد ثبات سیاستی و ارسال سیگنال مثبت به سرمایه گذران مهم توصیف و بر همدلی و همراهی با بخش خصوصی و تولیدکنندگان برای خروج از رکود تورمی تاکید کردند.
مدیرکل گمرک یزد افزود: گمرک نیز با ارائه بسته های حمایتی به تولیدکنندگان و پنجره واحد تجارت فرامرزی در صدد تقویت ارکان تولید و صادرات و تعامل سازنده با سازمان های همجوار به ویژه خانواده وزارت اقتصاد برای تسهیل فعالیت سرمایه گذاری است.
وی اثرات عملکردی گمرک را در سایر بخش های اقتصادی نظیر بورس و مالیات مهم توصیف کرد و گفت: ارائه تسهیلات از سوی گمرک باعث رشد صادرات می شود، رشد صادرات نیز علائم مثبتی به بورس ارسال می کند زیرا توسعه صادرات حکایت از آن دارد که جریان تولید و سرمایه و نهایتا صادرات در مسیر صحیح و پیشرفت قرار داشته است.
یاسری اضافه کرد: این امر در جذب سرمایه گذاران و تقویت بازار سرمایه و بورس از اهمیت بالایی برخوردار است از سوی دیگر تعامل سازنده گمرک و سازمان مالیاتی نقش مهمی در افزایش درآمدهای سازمان مالیاتی خواهد داشت.
وی تاکید کرد: گمرک یزد با پرهیز از سلیقه شخصی در جهت تسهیل صادرات حرکت می کند و بدین منظور در صدد برگزاری همایشی در جهت توسعه صادرات با محوریت گمرک استان است.
** رشد مثبت اقتصاد یزد بیانگر مقاومتی بودن اقتصاد یزد است
درادامه مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان در این دیدار با اشاره به پیشینه گمرک یزد و آشنایی خود با این مجموعه از بدو تاسیس تاکنون گفت: این مجموعه از ابتدا تاکنون مدیران خوب با عملکرد مثبت داشته و رتبه نهم این گمرک در بین بیش از 120 گمرک صادراتی موید همین مطلب است.
علی نمازی به مجموعه دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی در استان یزد اشاره کرد و افزود: مدیران دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارائی همگی لایق، شایسته و مایه افتخار هستند، گزارش هایی که این مدیران در نشست های مختلف ارائه می کنند، نشان می دهد که وزارت امور اقتصاد و دارایی در استان یزد عملکرد خوب و قابل ستایشی داشته است.
وی در ادامه با اشاره به همگرایی، تعامل و همدلی مجموعه دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی تصریح کرد: این مجموعه ها نشست های منظم و تعامل مناسبی با یکدیگر دارند، همچنین این دستگاهها در زمینه اطلاع رسانی عملکرد خوبی داشته اند و شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی نشست های منظمی برگزار می کنند.
وی ادامه داد: به صورت کلی تعامل و ارتباط مناسبی بین مجموعه مدیران استان بویژه مدیران اقتصادی وجود دارد و استان یزد در این زمینه زبانزد است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی یزد با اشاره به وجود نیروهای متخصص در گمرک استان به وضعیت اقتصادی استان و حضور بیش از 3 هزار واحد تولیدی فعال در یزد اشاره کرد و گفت: بررسی شاخص های اقتصادی استان نشان می دهد این استان رشد مثبت اقتصادی را باوجود شرایط خاص اقتصادی کشور تجربه کرده است.
وی با بیان اینکه این موضوع حاکی از مقاومتی بودن اقتصاد یزد است، افزود: رشد مثبت اقتصادی استان با وجود همه مشکلات نشان می دهد که واحدهای تولیدی استان با فکر و تدبیر هدایت می شوند.
** بخش خصوصی یزد الگوی موفق کشور
مدیر بورس منطقه ای یزد نیز در این نشست با تجلیل از عملکرد بخش خصوصی استان گفت: بخش خصوصی یزد هیچ گاه متکی به دولت نبوده، هرگز دستی به سوی مسئولی دراز نکرده و در پی تسهیلات و یا رانت نبوده است، یزد و بخش خصوصی آن الگوی موفق از استان خصوصی محور در سطح کشور است.
علی اکبر جعفری افزود: بخش خصوصی یزد انتظار تسهیل گری را از بخش دولتی دارد از این رو بخش دولتی باید موانع را از پیش روی بخش خصوصی بردارد و خود مانعی در پیش روی آنان نباشد.
وی در همین زمینه به عملکرد بخش دولتی در استان یزد اشاره و تاکید کرد: مجموعه دستگاههای دولتی استان ثابت کرده اند که دولت مانع توسعه بخش خصوصی نیست بلکه تسهیل گر است.
درادامه مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با اشاره به عملکرد ستودنی گمرک یزد اظهار کرد: اگر سازمانی موفق است، این موفقیت را مرهون همدلی و همکاری نیروهای زیرمجموعه خود بوده و گمرک یزد در این زمینه یکی از این الگوهاست.
سیدرضا نوربخش تصریح کرد: اداره کل مالیاتی همکاری مضاعفی با گمرک دارد و بخشی از درآمدهای این سازمان با همکاری گمرک محقق می شود.
محمد رضایی سرپرست امور شعب بانک ملی در استان یزد نیز در این نشست تاکید کرد: اتحاد، همدلی و دوستی مدیران دستگاههای دولتی یزد در کمتر استانی وجود دارد.
محمد دهقان معاون اقتصادی اداره کل امو اقتصادی و دارایی استان یزد نیز در این نشست با اشاره عملکرد و وظایف معاونت امور اقتصادی اظهار داشت: سعی می کنیم کانون واحدی برای سرمایه گذاران در مرکز خدمات سرمایه گذاری ایجاد کنیم.
سید اصغر چاوشی زاده، مدیرکل سابق گمرک استان نیز در این نشست با اشاره به رشد درآمدهای گمرک یزد در مدت حضور خود افزود: درآمدهای گمرک از 6 میلیارد تومان در سال 87 به 107 میلیارد تومان در پایان سال 29 رسید.
در پایان این نشست مدیرکل امور اقتصادی با اهدای لوح تقدیری از خدمات چاوشی زاده، مدیرکل سابق گمرک یزد تقدیر کرد.

 


سایت اصلی  
    200 هزار تن محصول گلخانه ای از یزد به خارج کشور صادر شد 1394/09/03
یزد - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: امسال 360هزار تن محصولات گلخانه ای در این استان تولید شد که 60درصد آن معادل200 هزارتن به کشورهای عراق، روسیه، آسیانه میانه و امارات صادر شد.

سید جمال سجادی پور روز سه شنبه در حاشیه بازدید از طرحهای گل خانه ای ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بابیان اینکه نهضت کشت گلخانه ای از سال 74 در استان یزد آغاز شده سطح زیر کشت این محصولات در استان را یکهزار و 250 هکتار اعلام کرد که رتبه سوم کشور را داراست.
وی بابیان اینکه محصولات گل خانه ای در دو نوبت شهریور ماه و بهمن ماه کشت می شود افزود: از این میزان سطح زیر کشت 6/10 هکتار آن به کاشت گل های زینتی اختصاص دارد و سالیانه با 17میلیون شاخه گل تولیدی به استانهای مختلف صادر می شود.
سجادی پور ادامه داد: سه هزار و911 واحد محصولات گل خانه ای در استان یزد فعال است که در این زمینه اشتغال 14هزارو880 نفر را بطور مستقیم فراهم کرده است .
این مسوول بابیان اینکه در واحدهای گل خانه ای محصولاتی مانند خیار سبز ، گوجه فرنگی ، فلفل، بادمجان تولید می شود اضافه کرد: بیشتر سطح زیر کاشت محصولان گل خانه ای استان در شهرستانهای یزد و اشکذر می باشد .
سجادی پور تاکید کرد: با توجه به بحرانی بودن آب در بخش کشاورزی استان یزد توسعه و کاشت محصولات گل خانه ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده ، نقش تاثیر گذاری دارد.
وی آبیاری تحت فشار را بهترین شیوه آبیاری برای محصولات گلخانه ای بیان کرد و افزود: تمام گل خانه های استان یزد به آبیاری نوین تجهیز می باشند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ضمن تاکید بر ترویج تولیدات کشاورزی کم آب خواه و تغییر الگوی کشت افزود: گلخانه داران می توانند از محل تسهیلات مکانیزاسیون، جهت راه اندازی سیستم هوشمند و راه اندازی اتوماسیون در گلخانه ها، تسهیلاتی دریافت نمایند تا ضمن بهره وری بیشتر در مصرف آب و انرژی، شاهدارزش افزوده بیشتری در تولیدات گلخانه ای باشیم.
از 158 هزارو 565 هکتار اراضی قابل کشت استان 118هزار و 255 هکتار آن معادل 37 درصد محصولات زارعی و مابقی محصولات باغی است و حدود یک درصد از کل سطح زیر کشت کشور در این استان واقع شده است.
سالانه افزون بر یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود