20مترمربع سرانه فضای سبز هر شهروند اردکانی

حسین طالعی متولد شهر اردکان،وی مدت 15 سال به عنوان مسئول واحد فضای سبز شهرداری اردکان مشغول به فعالیت می باشد.  

آقای طالعی چند سال است که به عنوان مسئول فضای سبز شهرداری اردکان مشغول به فعالیت هستین؟

از ابتدای سال 80 به عنوان کارشناس در شهرداری استخدام و تا کنون در این سمت مشغول به فعالیت هستم که تقریبا 15 سال است در این پست فعالیت دارم.

از نظر شما چقدر فضای سبز در زندگی امروز ما مخصوصا در شهر اردکان اهمیت دارد؟

فضای سبز اگر نباشد در زندگی دیگر موجودات نیز اخلال وارد میشود و هر آنچه که نفس دارد و زندگی می کند به حالت زنجیره ای به یکدیگر وابسته اند.

چه تعداد پارک و بوستان در شهر اردکان داریم و آیا پارکهای برون شهری هم مرتبط با حوزه شهرداری میشود ؟

بله،تقریبا 43 عدد مجموعه پارکها و بوستانهای شهر می باشد که شامل پارکهای برون شهری از جمله کوهستان و پارک جنگلی شهید پایدار و و بوستانهای درون شهری است.

کدام یک از پارکها را بیشتر دوست دارید؟

به خاطر اینکه برای هر کدام زحمت کشیده ام،پس همه اشان برای من با ارزش و دوست داشتنی هستند و نوعی احساس تعلق خاص به هرکدامشان دارم.

در مقام مسئول فضای سبز به چه نوع درختی بیشتر علاقه دارید؟

تمام درختان نعمت خداوند متعال است که هر کدام خواصیتی برای آن تعریف شده،گاه ممکن است برخی سایه انداز باشند و برخی مثمر و ما برای همه آنها زحمت کشیده ایم ولی در کل درختان مثمر را بیشتر دوست دارم به آن توجه می کنم.

دلیل خاصی برای آن دارید؟

درختان مثمر به خاطر بازدهی و ثمر بخش بودن آن برای شهرداری بسیار مفید است زیرا تمام هزینه هایی که شهرداری برای بزرگ شدن آن انجام میدهد آن درخت در زمان بلوغ که ثمر رسید سود خوبی میدهد.

سرانه فضای سبز شهر اردکان چقدر است؟

در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر اردکان با توجه به آخرین وضعیت تا پایان سال 94 قریب به 20 متر مربع به ازای هر نفر می باشد که این عدد در سال جاری افزایش خوبی خواهد داشت.

این عدد شامل چه چیزهایی می باشد؟

شامل پارکها، میادین و تمام جاهایی که شهرداری بر روی آن خدمات انجام میدهد حتی پارکهای برون شهری

با توجه به وضعیت بحرانی استان یزد و بویژه شهر اردکان آب مصرفی فضای سبز از کجا تامین میشود؟

خوشبختانه با وجود منابع آبی زیر زمینی تقریبا 80 درصد آن توسط آب چاههای،خاتمی،سعدی،طالقانی و ... که در مجموع شامل 7 حلقه چاه جهت آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تعداد نیروی فعالی که در واحد فضای سبز مشغول به فعالیت هستند چقدر است؟

کل پرسنل قریب به 100 نفر،90 نفر شرکتی توسط پیمانکار تامین میشود و ده نفر از پرسنل خود شهرداری می باشند.

نظارت شما بر این حجم وسیع فضای سبز چگونه است؟

خوشبختانه در واحد فضای سبز اگر نظارت نباشد درختان و گیاهان خود را نشان می دهند و اگر این بررسی دقیق نباشد بلافاصله بعد از نهایتا 15 روز کاملا مشهود است که آبیاری نشده است و یا به این گیاه توجه نشده است و نظارت بر روی عملکرد پیمانکار است

آنچه که در حال حاضر در فضای مجازی و حتی مراجعات ارباب رجوع و همچنین در سامانه 137 به ثبت رسیده است، قطع درختان است که از نظر شهروندان در چند سال اخیر به بیشترین حد خود رسیده است،آیا این موضوع حقیقت دارد،اگر دارد چه تعداد درختان قطع شده؟

ما بر اساس وظیفه ذاتی که داریم باید هر روز به تعداد درختانمان اضافه کنیم و قطع درخت در صورتی ضرورت دارد که آن هم قطع درخت نمی توان گفت بلکه جابجایی صورت میگرد و آن در راستای اهداف و پروژه های عمرانی شهرداری می باشد که جابجایی انجام می دهیم و فقط درختان خشکیده که تعداد آنها حدود 20 اصل نهال و آن هم  فقط درخت کاج بوده است.

درخت زنده قطع نشده؟

فقط جابجا شده و جهت پروژه های عمرانی بوده و بالغ بر 70 درصد آنها مجدد سبز شده و در حال رشد است.

در طول مدت زمان دوسال اخیر چه تعداد درخت کاشت شده است؟

تقریبا 6000 اصل، شامل درختان زیتون،انواع سرو،زبان گنجشک و کاج توپی

آیا در انتخاب درختان کارشناسی انجام میشود؟

بله، توسط کمیته ای که جهت این امر تشکیل شده و افراد آن تمام کارشناسان مرتبط با این حوزه هستند انجام میشود و طبق نظر مصب کارشناسان آن کاشت میشود

در این کمیته چه تخصص هایی فعالیت دارند و شامل چه کسانی می باشد؟

این کمیته شامل چهار نفر کارشناس شامل کارشناس آب و خاک،حفظ نباتات،منابع طبیعی و باغبانی می باشد.

سوالی که خیلی از همشهریان به آن انتقاد داشته اند کاشت درخت سرو در اوج گرمای فصل تابستان بوده است،توضیح قابل توجیهی دارین؟

درختان سروی که ما کاشته ایم از نوع گلدانی می باشد و درختان گلدانی فصل برای آن مهم نیست و فقط درختان ریشه ای هستند که باید در فصل خواصی کاشته شوند و اگر درختان گلدانی در گلدان باشد و ضربه به آن نخورد و آب آن تامین شود درخت به ثمر میرسد مثل بلوار ولی عصر که در تیر ماه سال گذشته کاشته شده و حال به ثمر رسیده است.

چند درصد از این درختان گلدانی کاشته شده مقاوم بوده و رشد آن متوفق نشده و همچنان سبز است؟

تنها درختان سرو خزنده هستند که شاید 5 درصد خشک شده و سروهای لاوسون که برای نمونه آوردیم هدف آن بود که اگر به ثمر رسید، آن را توسعه دهیم و تجربه ای که به دست آمد این بود که این درختان باید در هوای مرطوب باشد تا رشد کند و تقریبا 30 درصد آن درختان پرت رفت و آن هم فقط در جاهایی که سایه و رطوبت کافی نداشته درختان آن خشک شد.

چه تعداد سرو کاشته شده است؟

تقریبا 1000 اصل نهال

برای کم آبی در آینده چه فکری کرده اید؟

آنچه که از دست ما بر می آمده تا بتوانیم بحران کم آبی را جبران کنیم شامل اجرای آبیاری مدرن(قطره ای) و همچنین جداسازی آب شرب از آب فضای سبز بوده است

آیا به مشاور اعتقاد دارید؟

در مجموعه فضای سبز حتما باید تمام رشته های مرتبط نظر کارشناسی بدهند پس بدین جهت باید مشاوران خوبی را جذب کنیم که علاوه بر آن اعضای کمیته هم اعلام نظر می کنند.

آنچه که اردکان را در بین دیگر شهر های همجوار متمایز میکند و مسئولین شهرداری دیگر شهرها اغراق کرده اند،میگویند اردکان فضای سبز خوبی دارد ولی همشهریان اعتقاد دارند که این فضای سبز فقط کافی نیست چرا که در اجرای آن خلاقیت ندارد،دلیل خاصی دارد؟

از نظر ما خیلی محدودیت ها داریم که مانع ایجاد خلاقیت می گردد از جمله آب و خاک و هوای گرم و خشک و نمی توانیم حتی بعضی اوقات با دیگر شهرهای استان که آب و هوای خوبی دارد مقایسه کنیم،چند سال پیش کمیته فضای سبز استانداری توسط فرم های مخصوص بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که شهرها با یکدیگر برابر نیستند و باید با بررسی دقیق کاشت درختان و یا فضای سبز انجام شود،و باید گیاهان مقاوم کاشت شود که هم آب کمتری خواسته باشد و هم شرایط خوبی داشته باشد و ما در اردکان به این نتیجه رسیدیم که گیاه رزماری برای شهر اردکان خوب جواب میدهد.

به کاشت چمن اعتقاد دارید؟

با توجه به کم آبی و بحران جدی آب،خیر ولی گیاهانی هستند که میتوان جایگزین آن استفاده کرد و چمنهایی هستند که آب کمتری می خواهد ولی پاخور آن حساستر است و با توجه به اینکه مردم این منطقه از فضای سبز چمن ها برای استراحت خود استفاده میکنند،برای اردکان مناسب نباشد.

چه توصیه ای به همشهریان و شهروندان دارید؟

فقط و فقط حفظ فضای سبز موجود چرا که اگر این فضای سبز نباشد زندگی در این شرایط سختتر میشود.

حرف آخر؟

فضای سبز را مانند فرزندان خود نگه داری کنیم