دو دغدغه مهم شورا

«سید محمد حسینی پور» رئیس شورای اسلامی شهر اردکان در دومین شماره از نشریه «بلدیه اردکان» یادداشتی را تحت عنوان «دو دغدغه مهم شورا» می‌نویسد که در ادامه می‌خوانید:  

▫️بسمه‌تعالی
آغاز سخن به نام یزدان
تا نیک رسد سخن فراوان

▫️در سال پایانی شورای پنجم به‌عنوان نماینده مردم شریف اردکان در شورای اسلامی شهر که حکم پارلمان محلی را دارد به دو چالش عمده‌ای که شورا و شهرداری به آن مبتلاست اشاره‌ای می‌کنم.

▫️اردکان که به سمت صنعتی شدن حرکت کرد بالطبع مشکلات زیادی را به همراه خود آورد، این حق مردم نجیب ما نیست که با جود همه‌ی آلایندگی‌ها، ورود مهاجرین مختلف و دیگر تبعات نامناسبی که تحمل کرده‌اند عوارض ارزش‌افزوده این شهر در سایر شهرستان‌های استان و به نسبت جمعیت توزیع گردد.

▫️پس از تصویب برنامه ششم توسعه توسط مجلس شورای اسلامی که متأسفانه با تجمیع عوارض ارزش‌افزوده در استان همراه بوده است، اردکان در بین شهرهای دیگر استان و حتی کشور بیشتر متضرر شده است و انتظار داریم با توجه به شرایط به وجود آمده برای شهرداری اردکان، راه‌کار مؤثر و زودبازده‌ای نسبت به رفع اهم دغدغه‌های شهرداری و اعضای شورای دوره پنجم پیشنهاد شود تا شهرداری نیز بتواند پاسخگوی نیازهای به‌حق شهروندان اردکانی باشد.

▫️عوارضی که نیمی از آن متعلق به صنایع و کارخانه‌های اردکان است بر اساس سرانه جمعیت تقسیم می‌شود که این امر به‌خودی‌خود ارزش‌افزوده شهر اردکان را نسبت به برنامه پنجم توسعه که ارزش‌افزوده هر واحد تولیدی را به شهرداری همان شهر اختصاص داده بود به یک‌چهارم تبدیل کرده است و این موضوع بزرگ‌ترین چالش برای شهرداری اردکان است چراکه سطح توقعات مردم اردکان که به‌حق هم هست در همان سطح است اما ارزش‌افزوده واریزی از سوی کارخانه‌ها و صنایع شهرستان اردکان به یک‌چهارم تبدیل شده است.

▫️موضوع دیگر که مورد ابتلای تمام شهرداری‌های کشور است درآمد پایدار برای شهرداری‌ها است که باید در ماهیت خود به سمت منابع پایدار، منظم و قابل وصول حرکت کند و منابع درآمدی ناپایدار جای خود را در ردیف‌های درآمدی شهرداری‌ها به منابع پایدار، مستمر و قابل وصول بدهند.

▫️اعتقاد دارم حضور سرمایه‌گذاران مردمی و مشارکت شهروندان نقش مؤثری در رشد و ارتقا اقتصادی و فرهنگی شهر دارد، جذب مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌گذاران در سطح شهر از مهم‌ترین عوامل ایجاد درآمدهای پایدار بوده که باید بستر مناسب برای ایجاد آن فراهم آید.

▫️هنر مدیریت شهری برنامه‌ریزی مطلوب در راستای مشارکت سرمایه‌گذاران در طرح‌های مختلف اقتصادی و درآمدزایی است که خوشبختانه شهرداری اردکان نیز به این سمت حرکت کرده، اما لازم است این مهم سرعت دوچندانی به خود بگیرد.

▫️دستیابی به منابع مالی پایدار برای تأمین هزینه‌های جاری و عمرانی شهر، از مهم‌ترین عوامل توسعه هر شهری است و به‌منظور جذب منابع مالی و اعتباری بخش خصوصی و غیرخصوصی و بهبود امور سرمایه‌گذاری و مشارکت بهینه‌سازی چرخه اجرایی آن تعیین دستورالعمل‌های مشخص جهت هماهنگی و ایجاد زمینه مناسب برای جذب سرمایه‌گذار از اقدامات ضروری مدیریت‌های سرمایه‌گذاری است.

▫️آرزومندم؛ ذات اقدس احدیت شهروندان خوب اردکانی را در کنف الطاف خاصه‌ی خویش قرار دهد.